SKU: F61421
| Location: Aisle 06, Section M1
$12.99
4 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Solder wires usually have a core inside the wire containing flux. Flux is designed to improve electrical contact and mechanical strength in solder joints. Perfect for use on speaker wires, small motors and appliances and for general electronic repairs.
- Lead-free
| Brand | Forney |
|---|---|
| UPC | 032277614215 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M1 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 61421 |
| Type | Rosin Core |
| Net Content | 0.35 oz |
| Diameter | 1/13 in |
| Melting Temperature | 221/221 deg C |
| Composition | 95.5-96.5% Sn, 3.5-4.5% Pb, ≤ 2.5%, Rosin |
| Color | Silvery White |