Features
Specifications
Solder wires usually have a core inside the wire containing flux. Flux is designed to improve electrical contact and mechanical strength in solder joints.
| Brand | Forney |
|---|---|
| UPC | 032277615342 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M1 |
| Package Length (in) | 5.80" |
| Package Width (in) | 3.80" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 61534 |
| Type | Rosin Core |
| Net Content | 4 oz |
| Diameter | 1/16 in |
| Melting Temperature | 183 - 238 deg C |
| Composition | 59-61% Sn, 39-41% Pb, ≤ 2.5% Rosin |
| Color | Silvery White |