Features
Specifications
Soldering Wick Braid, 5 ft Length, Copper, 0.08 oz, 0.075 in Dia
- Wick desoldering braid for removal of components on a circuit board. Uses a rosin based flux on copper braid to wick up solder. One-piece
| UPC | 031427591017 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section M1 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Length | 5 ft |
| Material | Copper |
| Container Size | 0.08 oz |
| Diameter | 0.075 in |
| Application | For removing components on a circuit board safety and durable easy to use |