Features
Specifications
The continuous duty insulated 12V steel case Solenoid from Buyers Products features low-input, high-output operation that makes it ideal for 12V vehicle starters, snow plows, lift gates, spreaders or cranes. The solenoid features 5/16 in.-24 thread terminals for easy installation.
- Fully insulated in durable plated steel housing
- Heavy duty starter keeps your plow or spreader going
- 85A normally open contacts, SPST, One circuit, Off - On
- Copper studs with 5/16-Inch -24 thread (includes hex nuts and lock washers)
- Steel coil, ignition and ground terminals with 10-32 thread (includes hex nuts and lock washers)
- Bracket mounting holes - 5/16 in x 19/32 in on 2 13/64 in centers
| Brand | Buyers Products |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section S4 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Voltage Rating | 12 V |
| Current Rating | 85 A Maximum |
| Mounting Type | Bracket |
| Terminal Type | 5/16 in-24 |
| Material | Carbon Steel |