Features
Specifications
Downloads
This compact, lightweight wire stripper and cutter cleanly cuts solid and stranded copper wire. Strong-gripping serrated nose for easy bending, shaping, and pulling of wire. Handles are double-dipped for comfortable grip. Curved handles help reach into confined areas.
- Cuts, strips, and loops 10-18 AWG Solid and 12-20 AWG Stranded wire and cleanly shears 6-32 and 8-32 screws
- Precision ground stripping holes
- Strong-gripping serrated nose for easy bending, shaping, and pulling of wire
- Holes for looping and bending wire
- Made in USA
- Shear-type cutting blades for clean cuts
- Double-dipped comfort grips with curved handles
- Coil spring provides fast self-opening action
- Easy-to-read markings
- Handy closure lock for convenient storage
- Always wear approved eye protection.
- NOT insulated. Plastic-dipped or slip-on plastic handles are NOT intended for protection against electrical shock.
- DO NOT use to cut steel wire.
| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| UPC | 092644740572 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section C3 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | 11055 |
| Handle Color | Blue/Yellow |
| Strips and Cuts | 10-18 AWG Solid, 12-20 AWG Stranded |
| Insulated | No |
| Screw Shearing | 6-32, 8-32 |
| Application | Wire Stripping and Cutting |
| Weight (g) | 153 |
| Weight (oz) | 5.4 |
| Overall Length (Inch) | 7.4 |
| Overall Length (cm) | 18.8 |
| Height | 0.7500 in |
| Width | 4.3750 in |
| Depth | 7.1250 in |
| Weight | 0.3400 lbs |