Features
Specifications
Freud's Solid Wood Surfacing & Rabbeting Bit is the ideal CNC tool for routing a fine, flat surface on solid hardwood or softwood, or for routing precise rabbets along the edge of solid wood panels. The replaceable solid carbide inserts can be rotated so all 4 edges are used, providing extremely long life, even in abrasive materials. Cutting diameter: 1-1/2", 1/2" shank.
- Specifically designed for CNC machines to deliver long cutting life, maximum durability and high quality finish
- Enhanced TiCo™ Super Density Carbide with chromium designed and manufactured by Freud for 2x cutting life
- Advanced cutting geometry for superior chip evacuation and finish quality
- Surface finishing and rabbeting with CNC Routers
- Hardwoods
- Softwoods
| Brand | Freud Tools |
|---|---|
| UPC | 008925140917 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 21, Section I6 |
| Package Length (in) | 2.50" |
| Package Width (in) | 2.50" |
| Package Height (in) | 2.50" |
| Manufacturer Part Number | TM1470 |
| Carbide Height (h) | 1/2" |
| Overall Dia. (D) | 1-1/2" |
| Overall Length (H) | 2-1/4" |
| Number of Cutters | 4 |
| Shank Dia. (A) | 1/2" |