SootEater
CWH208 Chimney Whip Head, 4-1/2 in Dia, Plastic, Red
SKU: CWH208
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$24.99
Features
Specifications
The chimney whip replacement head is designed to replace a worn whip head and lines in the Gardus SootEater rotary chimney cleaning system, our unique trim-to-fit chimney whip design cleans multiple flue shapes and sizes, removes dangerous soot and creosote buildup better than a wire brush. Won't scratch metal flues and fits through tight areas, help prevent flue fires and save money while doing so, it's easy when cleaning with Gardus power.
- Replaces worn whip head and lines in the Gardus SootEater rotary chimney cleaning system
| Brand | SootEater |
|---|---|
| UPC | 181744000089 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section D5 |
| Package Length (in) | 2.50" |
| Package Width (in) | 8.50" |
| Package Height (in) | 20.50" |
| Manufacturer Part Number | CWH208 |
| Diameter | 4-1/2 |
| Finish | Red |
| Material | Plastic |
| Suitable for | RCH205-B SootEater Rotary Chimney Cleaning System |