Soudal
Fire Block Foam Sealant - 20 oz
SKU: 459803
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$12.49
- Buy 12 for $11.24 each and save 10%
Features
Specifications
Soudafoam Fireblock is a fireblock approved, one component, moisture curing PU foam. It provides excellent adhesion to almost all substrates.
- Orange fire block foam
- Expanding foam
- No shrinkage
- Excellent thermal and acoustical insulation
| Brand | Soudal |
|---|---|
| UPC | 899002001425 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 27, Section C6 |
| Package Length (in) | 12.40" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | 459803 |
| Type | Spray Foam Sealant |
| Size | 20 oz |
| Application | Fire Block |