Soudal
Soudafoam Fireblock (Orange) 24 oz
SKU: 120919
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$14.99
Features
Specifications
Downloads
Soudafoam Fireblock is a fireblock approved, one component, moisture curing PU foam. It provides excellent adhesion to almost all substrates.
- Orange fireblock foam
- Expanding foam
- No shrinkage
- Excellent thermal and acoustical insulation
- Prevents the spread of flames and smoke
- High yield
- Excellent adhesion on most materials
- Exceptional thermal insulation
- CFC-free propellants
- UL approved for ASTM E814
| Brand | Soudal |
|---|---|
| Date Added | Apr 14, 2026 |
| UPC | 899002001357 |
| Package Length (in) | 2.75" |
| Package Width (in) | 2.75" |
| Package Height (in) | 10.60" |
| Manufacturer Part Number | 120919 |
| Size | 24 oz |
| Color | Orange |