Southland
1 In. x 21 Ft. Carbon Steel Threaded and Coupled Galvanized Pipe
SKU: N1X252G
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$91.99
/ Length
/ Length
Features
Specifications
Southland threaded and coupled galvanized pipe. Schedule 40. Pipe comes in 21 Ft. lengths. Both ends are threaded. Coupling provided on 1 end. Import.
| Brand | Southland |
|---|---|
| UPC | 636660106303 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section I6 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 1.32" |
| Package Height (in) | 1.32" |
| Manufacturer Part Number | 056044 |
| Size | 1 In. x 21 Ft. |
| Material | Carbon Steel |
| Connection Type | Male threaded |
| Schedule | Schedule 40 |
| Inside Diameter | 1.049 In. |
| Outside Diameter | 1.315 In. |
| Wall Thickness | 0.133 In. |
| Weight Per Sq. Ft. | 1.68 Lb. |
| Temperature Rating | 366 F |