Southland
105-324 Stop and Waste Valve, 3/4 in Connection, Compression, 100 psi Pressure, CPVC Body
SKU: VW34CP
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.49
Features
Specifications
Rising stem, for use with hot or cold water, plug allows draining of non-pressure side of valve when closed, solvent ends comply with ASTM 2846, certified to NSF 61.
- Rising stem for positive open and close operation
| Brand | Southland |
|---|---|
| UPC | 032888053243 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section H2 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Body Material | CPVC |
| Connection Size | 3/4 in |
| Connection Type | Compression |
| Media | Cold Water Hot |
| Number of Ports/Ways | 2 |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Temperature Rating | 180 deg F |