Features
Specifications
Wherever your next adventure leads you, Southwire's Elite
Series™ 100-Watt Solar Panel can help add power on-the-go.
Enjoy the convenience of the 100-Watt solar panels that
quad-fold into a light carrying case and are made of
monocrystalline for more energy per square foot. You’ll always
have power whenever, wherever.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 032886532245 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section M2 |
| Package Length (in) | 14.25" |
| Package Width (in) | 18.50" |
| Package Height (in) | 2.50" |
| Manufacturer Part Number | 53224 |
| Amperage | 5.55 |
| Voltage | 18 |
| Wattage | 100 |
| Weight (Lb.) | 7.67 |