Features
Specifications
CORD, APPLIANCE 14/2 100' SJTW STRING LT
- 100-foot string light cord with 10 lamp holders and light sockets
- DURABLE plastic cage protects each base socket
- INDOOR AND OUTDOOR RATED lighting systems and perfect for use on new construction and jobsites
- TEMPORARY indoor and outdoor illumination for attics, garages, unfinished construction, and other large areas
- IMPROVED VISIBILITY provided by bright yellow cord
- Evenly spaced sockets every 10-feet, accepts bulbs up to 150-watts each, A23 or larger
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 803058001889 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section D6 |
| Package Length (in) | 13.20" |
| Package Width (in) | 11.40" |
| Package Height (in) | 13.00" |
| Manufacturer Part Number | S13094 |
| Country of Origin | China |
| Length | 26.5 |
| Height | 12.5 |
| Width | 14 |
| Weight | 11.2 |
| Application | Lighting |
| Color | Yellow |
| Warranty | No Warranty |