Features
Specifications
Hangers with bolt. Conduit hanger with bolt for supporting EMT/RIGID conduit. Bright zinc electroplated are self threading and do not require a nut. Steel, U.L. Listed. 1/4 x 1 bolt.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 785991022254 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 07, Section D1 |
| Package Length (in) | 0.40" |
| Package Width (in) | 0.60" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Conduit Size | 3/8 In., 1/2 In. |
| Conduit Type | EMT, Rigid |
| Material | Steel |
| Hanger Type | Conduit |
| Finish | Zinc Electroplated |