Features
Specifications
Southwire SIMpull Thermostat Wire, Type CL-2, 18 AWG Wire, 100 ft Length, 2 Conductors, Copper Conductor, Plastic Conductor Insulation, Solid, PVC Sheath, Brown Sheath, 150 V, Moisture, Sunlight Resistance, -20 to 60 deg C Operating
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 032886949036 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section D6 |
| Package Length (in) | 3.22" |
| Package Width (in) | 3.28" |
| Package Height (in) | 3.15" |
| Manufacturer Part Number | 64162104 |
| Conductor Insulation | Plastic |
| Conductor Material | Copper |
| Length | 100 |
| Number of Conductors | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 60 deg C |
| Resistance | Moisture Sunlight |
| Sheath Color | Brown |
| Sheath Material | PVC |
| Stranded/Solid | Solid |
| Type | Type CL-2 |
| Voltage Rating | 150 V |
| Wire Size | 18 AWG |