Features
Specifications
Jaw Coupling Spider, Elastomeric Insert, L-Type, 0.05 in Coupling, 1.08 in Outside Dia, Nitrile Butadiene Rubber, Black
- Insert for Size 050 Jaw Coupling
- Nitrile Butadiene Rubber
| Brand | Lovejoy |
|---|---|
| UPC | 685144501165 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section W2 |
| Package Length (in) | 0.25" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | 68514450116 |
| Type | Elastomeric Insert, L-Type |
| Coupling Size | 0.05 in |
| Outside Diameter | 1.08 in |
| Material | Nitrile Butadiene Rubber |
| Color | Black |