Features
Specifications
Downloads
Buyers Products Universal Bolt-On Trailer Spare Tire Carrier is ideal for a variety of trailers, such as landscape, flatbed, utility, or dump trailer models. No stake pockets are required. This carrier bolts directly onto the trailer frame. The spare tire carrier uses 1/2" adjustable carriage bolts that fit wheels sized 8" to 15", and bolts to trailer frames up to 3-1/4" wide. It is constructed from durable steel with a black powder-coated finish for corrosion resistance and comes out of the box ready to install. Plate mounting hardware included.
- Bolts to trailer frames up to 3.25"
- 1/2" adjustable carriage bolts fit 8" – 15" wheels
- Corrosion-resistant black powder-coated finish
- Installation hardware is included
| Brand | Buyers Products |
|---|---|
| UPC | 724920234276 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section T7 |
| Package Length (in) | 10.50" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 11.00" |
| Width | 4" |
| Height | 11" |
| Material | Carbon Steel |