Spax
SPAX #8 x 2 In. T20 Plus Flat Head HCR-X (Exterior Rated) Deck Screw (154-Count)
SKU: SP400504
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$22.99
/ Box
/ Box
Features
Specifications
Flat head multi-material construction screws with T-Star Plus drive and HCR-X exterior coating are the versatile fastening solution for a wide range of applications in multiple materials including wood, drywall, masonry, sheet metal, and plastic. Heat treated to a Grade 5 durability and patented thread serrations that reduce driving torque to prolong power tool battery life. Patented 4Cut Point prevents splitting and requires no pre-drilling in wood. Spax HCR-X Coating offers superior X-terior corrosion resistance when installed in treated lumber and is tested in coastal construction environments.
| Brand | Spax |
|---|---|
| UPC | 712216022164 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 17, Section D0 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 4.60" |
| Manufacturer Part Number | 4191670400504 |
| Size | #8 x 2 In. |
| Length | 2 In. |
| Material | Steel |
| Head Type | Flat |
| Drive Type | Star |
| Finish | HCR-X |
| Thread Diameter | #8 |