Features
Specifications
Downloads
Boshart's sump pump check valves feature a full port valve design. The flapper opens 100% and is seated on a 15° angle to reduce water hammer when the pump shuts off. This also prevents debris from building up or getting caught, ensuring proper seating.
- Lead free
| Brand | Boshart Industries |
|---|---|
| UPC | 777808042371 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section H3 |
| Package Length (in) | 4.60" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | BSC-125-SRS |
| Country of Origin | Canada |
| Length | 2.8500 INCH |
| Height | 5.1000 INCH |
| Width | 2.6000 INCH |
| Weight | 0.4500 POUND |