Features
Specifications
Boshart's sump pump check valves feature a full port valve design. The flapper opens 100% and is seated on a 15° angle to reduce water hammer when the pump shuts off. This also prevents debris from building up or getting caught, ensuring proper seating.
| Brand | Boshart Industries |
|---|---|
| UPC | 777808042364 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section H4 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Manufacturer Part Number | BSC-125/150DRS |
| Country of Origin | Canada |
| Length | 6.7500 INCH |
| Height | 2.6000 INCH |
| Width | 2.9000 INCH |
| Weight | 0.6900 POUND |