Features
Specifications
This premium finch food is blended with the seeds that America's favorite finches love. Feed the desired amount in a tube feeder with small holes, a hopper feeder, or a platform feeder, and keep feeders full. Clean feeders frequently, keep clean, fresh water available, and feed all year long. This food attracts American goldfinches, purple finches, house finches, chickadees, nuthatches, titmice, exotic parakeets, and other outdoor birds.
- Works with a variety of feeders
| Brand | Wild Delight |
|---|---|
| UPC | 719195381053 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section I4 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 8.40" |
| Package Height (in) | 2.60" |
| Manufacturer Part Number | 381050 |
| Net Content | 5 lb |
| Container Type | Poly Bag |
| Form | Dry |
| Flavor | Artificial |
| Ingredients | Sunflower Kernels, Niger Seed (Guizotia Abyssinica), Vitamin A Supplement, Vitamin D-3 Supplement, Vitamin E Supplement, Menadione Sodium Bisulfite Complex, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Niacin, Choline Chloride, Vitamin B12 Supplement, Pyridoxine Hydrochloride, Biotin, Folic Acid, Ascorbic Acid (Vitamin C), L-Lysine Monohydrochloride, DL-Methionine, Potassium Chloride, Sodium Bicarbonate, Manganous Oxide, Ferrous Sulfate, Copper Oxide, Calcium Iodate, Zinc Oxide, Magnesium Oxide, Dextrose |
| Nutritional Information | Crude Protein (Min) 15%, Crude Fat (Min) 30%, Crude Fiber (Max) 14% |
| Attracts | Finch |
| Suitable Feeder Type | Tube Feeder, Hopper Feeder, Platform Feeder |