Features
Specifications
This quick-drying formula blasts away oil, dirt, flux residue, and condensation, leaving no residue behind. It removes over 95% of common surface contaminants, ensuring optimal performance of your equipment. Safe for use on most plastics, rubber, and metal, WD-40 Specialist Contact Cleaner is ideal for circuit boards, controls, battery terminals, switches, precision instruments, and electric panels.
| Brand | WD-40 |
|---|---|
| UPC | 079567300083 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section N4 |
| Package Length (in) | 2.63" |
| Package Width (in) | 2.63" |
| Package Height (in) | 8.25" |
| Manufacturer Part Number | 300554 |
| Container Size | 11 Oz. |
| Product Form | Aerosol |