Features
Specifications
Rust-Oleum® High Heat Spray Paint retains color and finish up to 1200º F. Apply to grills, wood-burning stoves, engines or other metal items. Provides rust protection. Most Rust-Oleum® paints withstand surface temperatures up to 200°F.
- Indoor/outdoor
- Durable, corrosion-resistaint
- Primer not recommended
- Air dries to a satin finish; heat cures to a flat finish
| Brand | Rustoleum |
|---|---|
| UPC | 020066775087 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section D1 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Manufacturer Part Number | 7750830 |
| Color | Almond |
| UPC | 020066775087 |
| Sheen | Flat |
| Size | 12 oz |