Features
Specifications
HIGH HEAT ULTRA is a superior rust-preventive enamel that provides deep color, rich sheen, and the best protection for high heat surfaces. This durable semi-gloss finish gives metal surfaces a premium look along with excellent gloss and color retention after repeated heating. It withstands temperatures of up to 1200 degrees (648C). Ideal for barbeque grills, wood stoves, firepits, fireplace screens, automotive parts, and more. Most Rust-Oleum® paints withstand surface temperatures up to 200°F.
- Indoor/outdoor use
- Rich, semi-gloss sheen
- Superior color and sheen retention after repeated heating
- Do not use in areas directly exposed to flames (e.g., inside of grills or fireplaces)
| Brand | Rustoleum |
|---|---|
| UPC | 020066163563 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 25, Section D1 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 7.90" |
| Manufacturer Part Number | 241169 |
| Color | Black |
| UPC | 020066163563 |
| Size | 12 oz |
| Sheen | Semi-Gloss |