Spectracide
Bag-A-Bug Reusable Outdoor Japanese Beetle Trap
SKU: 718959
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$8.79
Features
Specifications
Features a 2-part bait system: A synthetic reproduction of the natural sex attractant of the Japanese beetle, and a separate floral lure. Beetles hit the collecting vanes and fall into the bag and die. Effective the entire beetle season. Non-toxic mode of action, pesticide-free. Includes easy to follow illustrated instructions for trap assembly, placement, and disposal. Protects 5000 square feet.
| Brand | Spectracide |
|---|---|
| UPC | 010106169013 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section I4 |
| Package Length (in) | 6.60" |
| Package Width (in) | 5.60" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | HG-56901 |
| Disposable/Reusable | Reusable |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Safe For Edibles | No |
| Safe For Pets | No |