Spectracide
Triazicide 10 Lb. Ready To Use Granules Insect Killer For Lawns
SKU: 768342
| Location: Aisle 33, Section N3
$9.99
14 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Spectracide Triazicide Insect Killer For Lawns Granules kills 100+ types of lawn-damaging as listed. It kills insects on contact above and below the ground, including ants, crickets, centipedes, and pill bugs. Apply with a broadcast or rotary spreader to the lawn. It is formulated for broad-spectrum control of insects in home lawns, spot treatment and for use as a barrier band treatment around your home.
| Brand | Spectracide |
|---|---|
| UPC | 071121539403 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section N3 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 11.00" |
| Package Height (in) | 11.00" |
| Manufacturer Part Number | HG-53944 |
| Container Size | 10 Lb. |
| Concentrate or Ready To Use | Ready To Use |
| Application Type | Spreader |
| Product Form | Granules |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Safe For Edibles | No |
| Safe For Pets | No |
| Coverage Area (Sq. Ft.) | 12500 |
| Active Ingredient | Gamma-cyhalothrin |