Features
Specifications
Forged, heat treated, black powder coat finish, yellow zinc alloy pin. Used for coupling implements and machinery or to attach a drawbar to a piece of equipment.
| UPC | 087196493120 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section T3 |
| Package Length (in) | 5.00" |
| Package Width (in) | 9.60" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Body Dimension | 0.75" W. |
| Application Type | General Purpose |
| Opening | 2.5" |
| Usable Length | 6.1875" |
| Pin Diameter | 0.75" |
| Material | Forged Steel |
| Load Capacity | 10,000 lbs |
| Finish | Black Powder-Coated |