Features
Specifications
Forged, heat treated, black powder coat finish, T-handle alloy pin. Used for coupling implements and machinery.
| UPC | 032874240251 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section T3 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 1.80" |
| Body Dimension | 0.875" W. |
| Application Type | Twist |
| Opening | 1.3125" |
| Usable Length | 3" |
| Pin Diameter | 0.75" |
| Material | Forged Steel |
| Load Capacity | 16,000 lbs |
| Finish | Black Powder-Coated |