Features
Specifications
Forged, heat treated steel with black powder coat finish and forged T-handle alloy pin. Fits tractor drawbars up to 1-5/8 In. thickness, and can be used with 5/16 In. to 1/2 In. chain.
| UPC | 087196495162 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section T1 |
| Package Length (in) | 6.80" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Load Capacity (Lb.) | 9000 |
| Finish | Black Powder-Coated |
| Material | Steel |
| Fits | 5/16 In. to 1/2 In. Chain |