Features
Specifications
Engineered straight, twisted, utility and farm clevises with heat-treated pins. Total forging provides better grain structure alignment without built-in stress and more consistency in strength, quality and conformity. Clevises, midlinks and drawbar hook have black powder-coated finish. Clevis pins are yellow zinc dichromate.
- Forging provides better grain structure without built-in stress and more consistency in strength, quality and conformity
| UPC | 087196491034 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section T3 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 3.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Clevis Opening Size | 7/8" |
| Color | Black |
| Finish | Powder-Coated |
| Pin Diameter | 1/2" |
| Suitable for | Yellow Zinc Dichromate Clevis Pin |
| Usable Length | 3-1/4" |
| Working Load Limit | 6000 lbs |