Features
Specifications
Forged, heat treated, black powder coat finish, T-handle alloy pin. Used for coupling implements and machinery.
| UPC | 087196491041 |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section T3 |
| Package Length (in) | 5.60" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Body Dimension | 0.75" W. |
| Application Type | Straight |
| Opening | 1.3125" |
| Usable Length | 3.25" |
| Pin Diameter | 0.625" |
| Material | Forged Steel |
| Load Capacity | 12,000 lbs |
| Finish | Black Powder-Coated |