Features
Specifications
Downloads
The Speed Bucket has an aggressive, built-in grid, perfect for rollers that are 7 inches or smaller. A magnet molded within the rear wall of the bucket securely holds a paintbrush. In between rolling, a frame can rest on the notch found at the top of the grid. The Speed Bucket resists paint buildup and cleans easily thanks to its polypropylene construction.
- Magnet to Securely Hold Brush
- Notch for Frame to Rest On
- Easy Cleaning
- Resists Buildup
| Brand | WOOSTER |
|---|---|
| UPC | 071497162595 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section C3 |
| Package Length (in) | 11.50" |
| Package Width (in) | 11.25" |
| Package Height (in) | 8.75" |
| Manufacturer Part Number | 8617 |
| Case Pack | 4 |
| Brand Name | Wooster |
| Color | Tan |
| Capacity | 0.5 gal |
| Bucket/Pail Material | Plastic |
| Product Type | Bucket |
| With Handle | Yes |
| Length | 11.5" |
| Width | 11.25" |
| Height | 8.75" |