Features
Specifications
Diablo’s SPEEDemon™ Red Granite PLUS™ Carbide-Tipped Hammer Drill Bits provide one of the most durable, fastest, and up to 4X longer lasting drilling solutions for concrete, masonry, and stone. Optimized with a unique brazing and hardening process, the impact resistant carbide tip withstands heat thereby allowing professionals to drill fast, accurate holes. The multi-ground Grip Point Tip PLUS™ design enables aggressive starts that produce clean, fast holes. Impact Strong™ maximizes performance by increasing shank stability and durability in cordless and corded impact and drill drivers.
- Diablo made carbide tip withstands impact and high heat applications for up to 4X longer life than standard masonry hammer drill bits
- Grip Point Tip PLUS™ delivers stability and accuracy required for fast, precise holes
- Hi-performance brazing and hardening process extends the life of carbide tip thus increasing productivity
- Optimized “u-flute” design removes dust faster, keeping the carbide tip cooler for ultimate strength and durability
- Impact Strong™ increases shank stability and durability
- Optimized design for more holes per charge in cordless hammer and rotary drilling applications
- Hex shank provides a universal tool fitment while also eliminating spinning in the chunk for ultimate stability and impact resistance
- Maximum performance in hammer or rotary drilling applications
- Ideal for concrete, masonry (brick & block), stone, marble, and granite
| Brand | Diablo Tools |
|---|---|
| Date Added | May 4, 2026 |
| UPC | 008925149200 |
| Package Length (in) | 7.90" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 0.45" |
| Manufacturer Part Number | DMARG1150 |
| Diameter | 1/2" |
| Length | 6" |
| Pack Quantity | 1 |
| Shank | Hex |
| Working Length | 4" |