Features
Specifications
SPIKE CARBON MH 1/4 X 3 QTY: 100
- Pre-expanded anchor design allows for easy installation
- Mushroom and flat head Spike anchors are tamper-proof
- Forming Spike, which is removable, can be used for temporary installations
- Pipe and tie-wire Spike is a simple to install alternative to direct fastening (e.g. powder actuated)
| Brand | Dewalt Anchors |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 12, Section C2 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 0.50" |
| Package Height (in) | 3.00" |
| Manufacturer Part Number | 05530-PWR |
| Country of Origin | TWN |
| Connection Design - Masonry & Concrete | Concrete & Masonry |
| Fastener Category - Masonry & Concrete | Anchors |
| Fastener Type - Masonry & Concrete | Mechanical Anchor |
| Fastener Color / Finish - Masonry & Concrete | Zinc |
| Fastener Material - Masonry & Concrete | Carbon Steel |
| Length (in) - Masonry & Concrete | 3 |
| Diameter (in) - Masonry & Concrete | 0.25 |
| Indoor / Outdoor - Masonry & Concrete | Indoor/Outdoor |
| Package Quantity - Masonry & Concrete | 100 |
| Brand | DEWALT |