Buffalo Industries
Universal Spill Kit Bucket - 5 gal
SKU: SU92050
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$42.99
Features
Specifications
This comprehensive spill kit is housed in a durable 5-gallon bucket with a snap-on lid, providing a ready-to-use solution for clean-up. The kit includes 12 medium-weight, bonded pads and two 4-foot polypropylene containment socks to absorb and contain spills. For safe handling and disposal, the kit also contains one pair of nitrile gloves and one disposal bag with instructions.
| Brand | Buffalo Industries |
|---|---|
| UPC | 032479920503 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section M2 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 12.00" |
| Package Height (in) | 15.00" |
| Manufacturer Part Number | 92050 |
| Size | 5 gal |
| Product Type | Kit |