Features
Specifications
Downloads
5 Piece, Spiral Screw Extractor Set, Designed For Softer Materials Or Thin Walled Pieces Such As Pipes & Fittings, Design Eases Extraction Because It Does Not Expand The Material As You Remove It, Removes Both Left Hand & Right Hand Threaded Parts, Includes Extractors #1 Through #5.
- Designed to remove broken studs, bolts, socket screws and fittings
- Aggressive left hand spiral design for extra gripping power
- Spiral flutes are designed to embed themselves deeper into the metal as you turn the tool, so as the fastener resistance increases, the extractor's grip increases
- Extractor size and recommended drill bit size are etched on each tool.
- 1X IRWIN Screw Extractor For Spiral Screws, 5-Piece
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 042526535352 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 20, Section I2 |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 5.00" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Country of Origin | United States |
| Height | 0.700 in |
| Length | 5.900 in |
| Width | 5.000 in |
| Weight | 0.288 lbs |
| Product Type | EXTRACTORS |
| Warranty | LLW |