Reflectix
4 in Aluminum 25 ft Spiral Pipe Wrap
SKU: SPW0402512
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.29
Features
Specifications
4 inches x 25 feet, standard edge spiral pipe wrap foil both sides. Prevents freezing pipes, eliminates condensation and damaging drips, wrap pipes leaving 1/2 inches overlaps as you go, r-value up to r-4.
- 4 in x 25 feet, standard edge spiral pipe wrap foil both sides. Prevents freezing pipes, eliminates condensation and damaging drips, wrap pipes leaving 1/2 in overlaps as you go, r-value up to r-4
- Simply wraps around your pipes or duct work overlapping approximately 1/2-Inch as you go
- Secure with refectix reflective foil tape (4280-3007) around each end of your wrapped product
- Provides an air space between the pipe and the wrap that will aid the insulation value
- 4-Inch by 25-Feet roll
| Brand | Reflectix |
|---|---|
| UPC | 716511216266 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 01, Section I1 |
| Package Length (in) | 24.00" |
| Package Width (in) | 15.00" |
| Package Height (in) | 15.00" |
| Manufacturer Part Number | SPW0402512 |
| Size | 4 in |
| Material | Aluminum |
| Length | 25 ft |