Features
Specifications
Spiral Wrap Twine
- This power fishing tool is ready-to-use, with a pre-punched hole in the lid with a resealable cap
- Use with power fishing systems directly from the container
- Resists tangling when dispensing
- Rot and mildew resistant
- Handy reusable plastic dispenser pail with handle keeps the line dry
- Use to pull rope through conduit
- Used to pull rope through conduit. Use with power fishing systems directly from the container
| Brand | Greenlee |
|---|---|
| UPC | 783310125983 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 06, Section D6 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 7.80" |
| Color | Green |
| Tensile Strength | 210.000 LB (934.000 N) Average Breaking Strength |
| Type | Twine, Spiral Wrap, Tracer |