Features
Specifications
The MILWAUKEE® carbide-tipped drill bits come in a variety of diameters and lengths with either SDS Plus, SDS Max, or Spline shanks. Milwaukee bits are available in either two-cutter or four-cutter head geometries. The bodies of these bits allow for maximum energy transfer from the hammer to the bit. The optimized flutes provide the fastest debris extraction, speeding up drill rates. The highest-quality carbide maximizes material pulverization. This adapter allows the use of SDS Max shank accessories in a Spline shank rotary hammer.
- Allows you to use SDS MAX accessories with your Spline shank rotary hammer for added versatility
- Affordability and flexibility: Make the most of your current rotary hammer
- Designed for SDS MAX accessories
- Durable adapter designed for long life
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242316113 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section W1 |
| Package Length (in) | 10.45" |
| Package Width (in) | 3.10" |
| Package Height (in) | 2.85" |
| Manufacturer Part Number | 48-03-3010 |
| Color Finish | Black |
| Depth | 3.1 Inches |
| Material | Steel |
| Maximum RPM | 600 |
| Shank Diameter | 1/8 in |
| Shank Style | Spline |
| Country of Origin | Germany |