Features
Specifications
This adapter allows the use of SDS Plus shank accessories in a Spline shank rotary hammer.
- Affordability and flexibility: Make the most of your current rotary hammer
- Jobsite versatility: Lets you use SDS Plus bits with your Spline drive rotary hammer
- Long life: Adapter withstands heavy daily use
- Made in the USA
| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| UPC | 045242086306 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section W1 |
| Package Length (in) | 8.20" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | 48-03-3015 |
| Color Finish | Silver |
| Depth | 2.2 Inches |
| Material | Steel |
| Shank Diameter | Not Included |
| Shank Style | Spline |
| Country of Origin | United States |