Features
Specifications
1" Split Eye Nozzle Body, Single Nozzle
- Equipped with 3 QJ outlets for easy change of spray tips or quick boom flushing
- QJ370 series utilizes the ChemSaver 10psi diaphragm for drip-free shutoff
- Positive shut-off between each spray position
- Mounts to a 3/8" hole drilled in pipe or tubing
- Molded hex socket in upper clamp for attaching to flat surfaces, accepts 5/16" or M8 bolt
- The QJ370 series is a newer and more compact version of the QJ360C series.
| Brand | TeeJet |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section T3 |
| Package Length (in) | 2.75" |
| Package Width (in) | 1.75" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | QJ7421-1/2-NYB |
| Series | QJ7421 |
| Connection Size | 1/2 in |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Material | Nylon |
| Color | Black |