Features
Specifications
The wood splitting wedge is drop-forged steel that is used to split wood logs. This tool features square heads for striking and driving into logs. The 5-pound wedge is durable and painted black.
- 5lb Forged heat-treated steel for the ultimate in durability and safety
- Used for splitting wood logs
- Use with a sledge hammer or maul to drive into wood log
- Durable design to withstand industrial use
| Brand | TRUE TEMPER |
|---|---|
| UPC | 049206113268 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section I3 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 2.40" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Manufacturer Part Number | 1132600 |
| Cutting Edge Material | Forged Steel |
| Head Weight | 5 lb |
| Overall Length | 9-1/4 in |
| Head Width | 2.5 in |
| Material | Forged Steel |
| Finish | Painted Black |