Features
Specifications
Stanley is proud of its reputation for excellence. We are dedicated to continually testing, designing and improving our products to ensure quality and maximum function. Maintaining our standing of being the world's best at what we do is important to us and what you expect from a name like Stanley.
- Designed for curved work, such as shaping chair seats and legs
- Cutters are fully adjustable for depth of cut and thickness of shavings
- Flat base for flat and convex surfaces
- Blades are replaceable
- Comes with a vinyl pouch that protects plane when not in use
- Replacement Iron 12-350
| Brand | Stanley |
|---|---|
| UPC | 076174129519 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section I4 |
| Package Length (in) | 2.50" |
| Package Width (in) | 10.30" |
| Package Height (in) | 1.20" |
| Manufacturer Part Number | 12-951 |
| Country of Origin | China |
| Length | 13.5 in |
| Width | 3.8 in |
| Height | 1.2 in |
| Weight | 1.22 lbs |
| Battery Test Summary | STANLEY_UN38.3 LITHIUM TEST SUMMARY_Rev_1,2.pdf |
| Disclaimer | NULL |
| Warranty | 1YW |
| Claims Needed | No |
| Blade Length | 2.125 In |
| Blade Width | 2.125 |
| Frog Angle | 40 |
| Handle Material | Die Cast Metal |
| Individual Vs. Set (Syndigo) | INDIVIDUAL |
| Plane Bed Material | Cast Iron |
| Preset Bevel Angle | 25 deg |
| Sole Length | 0.8660 |
| Sole Width | 2.8000 |
| Product Finish | Black |