VALLEY INDUSTRIES
Spray Gun for Master Sprayer
SKU: SG420018
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.99
Features
Specifications
Easily replace and spray with the Valley Industries Universal Traditional Spray Gun. Designed to tackle smaller spot spraying applications, this spray lance can handle up to 100 PSI and 2.2GPM. Features a #18 orifice that can be easily adjusted from a steady stream to a wide mist. Comes standard with a filter in the handle for increased durability. Spray up to 20 feet depending on the spraying equipment used. Includes a 3/8” hose barb connection. Not for use with pressure washers.
- Applications: weeds, fence lines, small trees, seasonal spot spraying
- Trigger lock for reduced hand fatigue
- Good for hand-held/small spot sprayers
- Nozzle adjusts from mist to stream
| Brand | VALLEY INDUSTRIES |
|---|---|
| UPC | 816403003476 |
| Package Length (in) | 1.25" |
| Package Width (in) | 27.00" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Manufacturer Part Number | SG-4200-18 |
| Spray Gun Style | Traditional |
| Barrel Length | 30" |
| Max Pressure | 100 PSI |
| Flow | 1.0-2.2 GPM |
| Orifice Size | #18 |
| Vertical Spray | 18 ft |
| Horizontal Spray | 20 ft |
| Connection | 3/8" Hose Barb |
| Compatibility | Universal |
| Round Up Ready | Yes |