Features
Specifications
A biodegradable, water-based cleaner that effectively removes heavy-duty grease, dirt, fifth wheel grease, lubricants, oil, hydraulic fluid, grime, heavy molly grease, tar and more. Non-flammable, no fumes, no abrasives, no acids.
| Brand | Permatex |
|---|---|
| UPC | 077174001218 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 35, Section I0 |
| Package Length (in) | 7.40" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 10.00" |
| Manufacturer Part Number | 22701 |
| Applicable Materials | Asphalt Chrome Metal Plastic Rubber Stainless Steel Vinyl |
| Boiling Point | 212 deg F |
| Color | Orange |
| Compositions | Sodium Metasilicate |
| Container Type | Bottle |
| Density | 1 |
| Flammability Rating | 1 |
| Flash Point | 200 deg F |
| Form | Liquid |
| Net Content | 1 gal |
| Odor/Scent | Citrus |
| pH Range | 8 to 11 |
| Specific Gravity | 1.013 g/mL |
| Temperature Rating | 0 to 100 deg C |
| VOC Content | 1 % |