Features
Specifications
Powerful, nonflammable, user-friendly degreaser outperforms solvent-based degreasers with a unique water-based formula. Contains 2 different combinations of solvents and surfactants from grease cutting and breaking down petroleum based soils. Biodegradable and VOC compliant in all 50 states. Top marks for effectiveness, safety, and reduced environmental impact.
| Brand | Permatex |
|---|---|
| UPC | 077174001232 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 35, Section I0 |
| Package Length (in) | 9.00" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Manufacturer Part Number | 22732 |
| Container Size (Oz.) | 32 |
| Product Form | Liquid |