Features
Specifications
The 3 oz. aerosol can is the perfect size for your small painting project, offering a fast-drying, high-gloss finish ideal for arts, crafts, and hobbies. This lead-free and acid-free oil-based enamel dries to the touch in just 15 minutes and fully cures in 3 hours. It provides approximately 5 sq. ft. of coverage and can be cleaned up using mineral spirits.
| Brand | Krylon |
|---|---|
| UPC | 724504100720 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28 End Cap |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Type | General Purpose, Fast Dry |
| Series | Short Cuts® |
| Container Size | 3 oz |
| Color | True Taupe |
| Container Type | Aerosol Can |
| Finish | High Gloss |