SHARPEE
FX3000 HVLP 1.4mm Spray Gun
SKU: 288880
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$189.99
Features
Specifications
The FX3000 is a full-size HVLP gun with a large fan pattern, and the FX1000 mini-HVLP has two-finger control for anti-fatigue painting in confined access areas like doorjambs or for detailed touch-up work. A class leader with 29% fewer parts, readily available repair kits, optional 3M PPS adapters, optional interchangeable cups and lowest trigger pull among guns in its class.
- Unmatched spray pattern size and quality
- HVLP gun with multiple nozzles ranging from 1.0 to 1.8 spray primer, base and clear
- Includes FX3000 gun, 600 cc aluminum cup, wrench, and cleaning brush
- One year warranty
| Brand | SHARPEE |
|---|---|
| UPC | 755652512745 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 28, Section A2 |
| Package Length (in) | 7.50" |
| Package Width (in) | 4.75" |
| Package Height (in) | 5.00" |
| Series | FX3000 |
| Cup Capacity | 20 oz |
| Nozzle Size | 1.4 mm |
| Pattern Size | 12-1/2" |
| Air Inlet Size | 1/4" NPSM |
| Air Flow Rate | 9.5 scfm |
| Pressure Rating | 29 psi |
| Trigger Type | Lowest |
| Finish | Black Nickel |