Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 2-1/2 in Length, 7/32 in Outside Diameter, 0.584 mm Wire Diameter, 13.345 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594001134 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | C-113CS |
| Type | Open End |
| Length | 2-1/2 in |
| Outside Diameter | 7/32 in |
| Wire Diameter | 0.584 mm |
| Load Capacity | 13.345 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |