Features
Specifications
Extension Spring, Open End, 2-1/2 in Length, 11/32 in Outside Diameter, 0.711 mm Wire Diameter, 14.813 N, Steel, Zinc Plated
| Brand | Century Spring |
|---|---|
| UPC | 038594001295 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section X5 |
| Package Length (in) | 5.20" |
| Package Width (in) | 2.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | S129 |
| Type | Open End |
| Length | 2-1/2 in |
| Outside Diameter | 11/32 in |
| Wire Diameter | 0.711 mm |
| Load Capacity | 14.813 N |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |